top of page

Náš příběh

Kdysi dávno jsme zaslechli jeden Buddhův citát. Zněl nějak takto:

„Tak jako se lotos rodí z bahna, vznikají často ty nejkrásnější věci v těch nejhnusnějších obdobích.“

 

Takto nějak začal i náš příběh.

 

Venku byla typická vůně přicházejícího jara. Pomalu začínal květen a my toho měli za poslední roky až nad hlavu. Doslova vyšťavení z naší náročné manažerské práce se začalo projevovat i zdravotně. Dlouho jsme se přesvědčovali a utvrzovali, že to bude dobré. V květnu 2017 jsme si však uvědomili, že to takto dál nemůže pokračovat a řekli jsme dost. Stačilo! Ukončili jsme několik potřebných věcí, sbalili si 5 triček, kraťasy a žabky a vyrazili s batůžkem na zádech za hranice naší představivosti. Na sklonku léta jsme se tak ocitli v starobylé Anuradhapuře. Historické město staré téměř 3000 let, na ostrově přezdívaném „smaragd Indického oceánu“.

 

 

Ano, jsme na Srí Lance.

Po procházce v tomto starém městě jsme, kromě divoké zvěře a tropického ovoce, objevili několik podivuhodných staveb. Byly vysoké několik desítek metrů. Jak jsme k nim přišli blíže, okamžitě jsme pocítili něco neuvěřitelného, něco nepopsatelného. Ocitli jsme se jako v úplně jiném světě, na všechno jsme se dívali jakoby jinýma očima a naplňoval nás pocit klidu, blaha a přímo dětské radosti ze života. Pocity, které jsme díky naší vyčerpávající a stresující práci dávno zapomněli. Vydrželi jsme tu několik hodin jen tak sedět.

Řekli jsme si, že jsme toho měli v práci opravdu hodně.

Avšak tento stejný pocit se opakoval každý den, kdy jsme se k těmto obrovským stavbám přiblížili. Nedalo nám to. Ještě v ten večer jsme se pustili do řeči s místními obyvateli. Velmi přátelsky jsme si povídali s mladým Sagarem, kterého máma pracovala v místním muzeu historického parku. Pomalu jsme začínali mít jasno. Zjistili jsme, že tyto stavby se nazývají stúpy. Na naše překvapení jsme zjistili, že jsou duté a naplněné různými posvátnými relikviemi, které mají až nevysvětlitelný vliv na naše tělo, mysl i ducha. To je přesně to, co jsme pociťovali.

Začali jsme se proto o tyto stúpy zajímat blíže.

Sri Lanka stupa
Sri Lanka stupa 1
Sri Lanka stupa 2

Po asi dvou a půl měsících na cestách po jihovýchodní asii jsme si pohrávali s myšlenkou, že by jsme něco podobné měli rádi i doma. Zjistili jsme však, že to nebude vůbec jednoduché. Když jsme zjistili, že se nic takového nedá pořídit, přemýšleli jsme, jak na to. Informovali jsme se, ptali místních,… a stále jsme nenacházeli řešení. Občas jsme narazili na obchod, kde bylo možné koupit malé stúpy, ty však byly spíše jako dekorace, nedaly se nijak naplnit a samy o sobě nic nevyzařovaly. Nic podobného tomu, co jsme zažívali u velkých stúp. Byli jsme zklamaní a už to chtěli vzdát. V tom ale přišla myšlenka – co tak si stúpu vyrobit sami? No dobře, ale jak? To asi nemůže být jen tak. Vyslali jsme myšlenku a ona se začala docela rychle zhmotňovat.

 

Mezitím se ocitáme na severu Thajska.

Bylo asi půl druhé v noci a my seděli v nočním autobuse z Chiang Rai do Bangkoku. Bylo před námi 13 hodin v autobuse a vůbec se nám nechtělo spát. Začali jsme tedy studovat různé materiály ke stúpám, jak mají vypadat, jaké proporce, tvary, symbolika, význam…

WOW. Bylo toho spousta.

 

A začali jsme kreslit.

První nákres vznikl v telefonu, uprostřed noci během jízdy autobusem a vypadal nějak takto:

Nakres stupa

V Thajsku jsme se poznali s úžasnými lidmi, kteří nás neskutečně obohatili a navedli správným směrem. Byli jsme jim za to velmi vděční. Zanedlouho jsme měli přesný postup a návod, jak si vyrobit stúpu tak, aby byla skutečně funkční. Aby byla jako živá. Nejvíce informací jsme čerpali ze skript od Lámy Zopa Rinpoche, kde jsme našli instrukce ke stavbě samotné stúpy spolu s materiály a podklady, které musí stúpa obsahovat, aby z ní byla živá bytost. 

 

Po několika měsících v Asii jsme opět doma.

 

Podzim už je v plném proudu a blížící se zima je ideální období pro výrobu něčeho tak velkého. Zároveň jsme vybrali pro náš domov tibetský typ stúpy, který nás oslovil nejvíce. 

 

Pro každou zemi, kterou jsme v Asii navštívili, byla typická jiná architektura.

Sri Lanka stupa 3
stupy malajsie
stupy thajsko

Tibetské stúpy nás však uchvátily natolik, že bylo rozhodnuto.

 

Pustili jsme se do toho.

 

Když jsme náš nákres z Thajska přenesli na papír do skutečné velikosti a doplnili symbolické ornamenty, řekli jsme si… tak toto netušíme, jak vyrobíme.

 

No posuďte sami :)

buddhisticke stupy vykresy

Ale začali jsme a to je důležité.

Vykročili jsme, udělali první krok a cesta se začala odkrývat sama. Zanedlouho stál na našem stole prototyp.

Trvalo to celých 5 měsíců, aby stúpa tak nějak vypadala.

ornamenty stupy
ornamenty stupy 1
ornamenty stupy 2
ornamenty stupy 3
model stupy

Po dalším měsíci jsme dopilovali detaily, dořešili technickou funkčnost, dokončili vnější výzdobu a vypadalo to skutečně skvostně. Zůstávalo nám ještě to nejdůležitější. Plnění stůpy. Čím vlastně stúpu naplnit? Jak jsme se zmínili, díky textům, které sepsal Láma Zopa Rinpoche jsme měli přesný postup. Další měsíc nám tedy zabralo rolování posvátných manter na tibetské kadidlo a příprava ostatních předmětů, jako například sošky Buddhů, drahé kameny, mandaly, vyrobili jsme strom života, sehnali posvátné byliny, panenský písek, rýži, žlutou látku…

a nejsvětější relikvii, která oživuje duchovní předměty.

Za tu dobu jsme se dokonce naučili psát mantry v tibetštině :)

 Uffff to byla cesta.

Ale přátelé, můžeme říct, že to stálo za to.

zlaceni stupy
strom zivota
strom zivota 1

Původně jsme plánovali vyrobit stúpu pouze pro sebe, domů. Avšak zájem začal být větší, než jsme čekali. Všimla si toho nejdříve rodina, potom známí, další známí, pak známí známých… a tak dále. Upřímně nás to potěšilo. Pociťovali jsme nesmírnou radost z toho, že i našim blízkým můžeme umožnit alespoň částečně zakusit pocity, jaké jsme prožívali  poprvé v Anuradhapuře.

 

Nedlouho na to nás napadlo, že bude určitě více lidí, kteří řeší to samé, co jsme řešili my. Chtěli by mít stúpu a její energii doma, hledají stúpu, ale nemohou ji nikde sehnat. Zrodila se tedy myšlenka možnosti vyrobit i stúpu pro případné zájemce. Z toho důvodu také vznikly webové stránky www.stupy.cz, abychom mohli ostatním dát vědět, že něco takového vyrábíme. 

Jak jsme se již zmínili, vybrali jsme pro náš domov tibetskou stúpu osvícení.

stupa osviceni

Při pátrání po informacích jsme se tak dozvěděli o projektech neziskové organizace MOST ProTibet, které nás velmi oslovily a rozhodli jsme se s lidmi z MOSTu sejít a popovídat si o možnostech vzájemné podpory.

A tak se zrodila myšlenka vystavit naši stúpu v rámci Festivalu ProTibet.

To nás nadchlo.

 

Ale, vystavovat jen jednu stúpu, když je tibetských stúp osm typů?

Začalo nám to vrtat hlavou.

 

Z myšlenky se zrodil sen.

Sen, vystavit všech osm typů tibetských stúp, ve zlaceném provedení. Osm stúp s hlubokou symbolikou a odkazem na příběh prince Siddhárthy, který se stal Buddhou Šákjamunim. Bylo by to skvělé, říkali jsme si. Pomoct šířit k nám na západ prostřednictvím výstavy buddhistickou filozofii soucitu a nenásilí, která je v Tibetu systematicky likvidována.

Do výstavy zbývalo 11 měsíců a my měli jen jednu stúpu. Navíc jsme byli už téměř rok doma z poslední práce, peníze došly a jeden z nás se tak musel zaměstnat aby alespoň druhý mohl na stúpách pokračovat. Chtěli jsme také dokončit naplnění a požehnání stúpy na náš oltář, kvůli které vše vzniklo. V některých věcech ohledně plnění jsme však neměli jasno. Vyslali jsme však myšlenku a brzy nato, jakoby náhodou, se nám ozval člověk, který nám nabídl pomoc s plněním, se kterým měl bohaté zkušenosti a který se učil plnění od tibetských lámů.

 

A tak jsme zjistili, že je potřeba změnit nejen náplň ale také celou konstrukci stúpy. Uff :) . No a pak už to šlo rychle, za pár měsíců jsme měli hotovo a naši stúpu jsme plnili po roce od vzniku myšlenky na výrobu stúpy. Mezitím nám však došly poslední úspory a museli jsme do práce oba.

 

Náš sen o výstavě tak skončil v šuplíku.

Samotného rituálu plnění se zúčastnili také naši přátelé, kteří byli ze samotné stúpy natolik nadšení, že nás požádali o vyrobení stúpy pro ně domů a zároveň nám pomohli vytáhnout náš sen z šuplíku. Nakoupili jsme materiál a začali s výrobou dalších sedmi typů. Zbývalo 8 měsíců do výstavy a pracovní povinnosti nám vzaly většinu času, který jsme dříve stúpám věnovali.

 

Bylo to náročné a přiznáváme, že jsme to nejednou chtěli vzdát. 

vyroba tibetskych stup

Co nás v tyto náročné časy udrželo u našeho snu, byly také dvě tibetské děti, které jsme prostřednictvím MOSTu ProTibet adoptovali hned po nástupu do práce. Touha pomoct jim zachovat jejich kulturu a vzdělání nám nedovolila vzdát to. Veškerý volný čas a několik dní dovolené jsme investovali do výroby výstavy.

 

A tak jsme v březnu roku 2019 slavnostně odhalili výstavu osmi tibetských stúp.

 

Nebudete nám věřit, ale poslední stúpu jsme dokončovali jen pár minut před výstavou. 

vystava stup olomouc
vystava stup olomouc 1
vystava stup olomouc 2

Po olomoucké výstavě jsme stúpy přesunuli do pražského Tibet Open House, kde byly k vidění více než měsíc.

 

Při instalaci výstavy nám naši stúpu požehnal významný láma Chamtrul Rinpočhe a tím byl završen celý proces od myšlenky k realizaci stúpy na náš oltář. 

vystava tibet open house
vystava tibet open house 1
tibet open house chamtrul rinpoche

Po ukončení obou výstav jsme si potřebovali odpočinout. Byly za námi dva roky intenzivní práce a učení se nových věcí. Nemuseli jsme dlouho uvažovat a rozhodli jsme se odletět na Srí Lanku, na místo, kde příběh stúp začal. V té době jsme ještě netušili, co nás na Srí Lance bude čekat. Zážitků jsme měli skutečně plno, ale ten nejsilnější byl stavění velké, téměř 90-ti metrové stúpy.

 

Bylo to něco neuvěřitelné a velmi symbolické pro nás.

 

Po dvou letech jsme se vrátili přesně na to místo, kde vznikla myšlenka našich stúp, abychom přesně na tomto místě pokračovali stavěním velké stúpy ve starobylé Anuradhapuře.

 

Doteď nám běhá mráz po zádech.

sri lanka sandahiru seya
sri lanka sandahiru seya 1
sri lanka stavba stupy

Na podzim 2019 se pak celá výstava stúp přesunula do Tibet Center Institute v rakouském Hüttenbergu u příležitosti významných návštěv.

tibet center institute
tibet center institute 1

Tímto bychom rádi poděkovali všem, kteří nám s celým projektem pomohli a stále pomáhají. Jsme Vám velmi vděční a srdečně děkujeme!

 

A pokud Vás naše stúpy zaujaly a také byste chtěli mít tu jedinečnou možnost mít stúpu doma, velmi rádi ji pro Vás vyrobíme.

 

Podrobněji o výrobě našich stúp píšeme na našem webu.

Kompletně celý proces výroby je ruční práce, bez použití jakýchkoliv strojů, za zvuku posvátných manter a vůně rituálních tyčinek.

Naše stúpa tak získává energii už při samotné výrobě.

Rádi Vám poradíme s výběrem typu, povrchové úpravy i možnosti plnění a v případě zájmu zprostředkujeme i požehnání lámou, stačí napsat nebo zavolat.

 

.....

A co máme v plánu dál?

 

Mohlo by se zdát, že tímto naše mise končí. Opak je však pravdou.

 

Už nyní pro Vás připravujeme další novinky!

 

Sledujte proto naše stránky www.stupy.cz , facebook nebo Instagram !

 

Budeme se těšit :)

 

 

Luboš a Róbert

sri lanka nine arch bridge
bottom of page