Náš příběh

Kdysi dávno jsme zaslechli jeden Buddhův citát. Zněl nějak takto:

„Tak jako se lotos rodí z bahna, vznikají často ty nejkrásnější věci v těch nejhnusnějších obdobích.“

 

Takto nějak začal i náš příběh.

 

Venku byla typická vůně přicházejícího jara. Pomalu začínal květen a my toho měli za poslední roky až nad hlavu. Doslova vyšťavení z naší náročné manažerské práce se začalo projevovat i zdravotně. Dlouho jsme se přesvědčovali a utvrzovali, že to bude dobré. V květnu 2017 jsme si však uvědomili, že to takto dál nemůže pokračovat a řekli jsme dost. Stačilo! Ukončili jsme několik potřebných věcí, sbalili si 5 triček, kraťasy a žabky a vyrazili s batůžkem na zádech za hranice naší představivosti. Na sklonku léta jsme se tak ocitli v starobylé Anuradhapuře. Historické město staré téměř 3000 let, na ostrově přezdívaném „smaragd Indického oceánu“.

 

 

Ano, jsme na Srí Lance.

Po procházce v tomto starém městě jsme, kromě divoké zvěře a tropického ovoce, objevili několik podivuhodných staveb. Byly vysoké několik desítek metrů. Jak jsme k nim přišli blíže, okamžitě jsme pocítili něco neuvěřitelného, něco nepopsatelného. Ocitli jsme se jako v úplně jiném světě, na všechno jsme se dívali jakoby jinýma očima a naplňoval nás pocit klidu, blaha a přímo dětské radosti ze života. Pocity, které jsme díky naší vyčerpávající a stresující práci dávno zapomněli. Vydrželi jsme tu několik hodin jen tak sedět.

Řekli jsme si, že jsme toho měli v práci opravdu hodně.

Avšak tento stejný pocit se opakoval každý den, kdy jsme se k těmto obrovským stavbám přiblížili. Nedalo nám to. Ještě v ten večer jsme se pustili do řeči s místními obyvateli. Velmi přátelsky jsme si povídali s mladým Sagarem, kterého máma pracovala v místním muzeu historického parku. Pomalu jsme začínali mít jasno. Zjistili jsme, že tyto stavby se nazývají stúpy. Na naše překvapení jsme zjistili, že jsou duté a naplněné různými posvátnými relikviemi, které mají až nevysvětlitelný vliv na naše tělo, mysl i ducha. To je přesně to, co jsme pociťovali.

Začali jsme se proto o tyto stúpy zajímat blíže.

Po asi dvou a půl měsících na cestách po jihovýchodní asii jsme si pohrávali s myšlenkou, že by jsme něco podobné měli rádi i doma. Zjistili jsme však, že to nebude vůbec jednoduché. Když jsme zjistili, že se nic takového nedá pořídit, přemýšleli jsme, jak na to. Informovali jsme se, ptali místních,… a stále jsme nenacházeli řešení. Občas jsme narazili na obchod, kde bylo možné koupit malé stúpy, ty však byly spíše jako dekorace, nedaly se nijak naplnit a samy o sobě nic nevyzařovaly. Nic podobného tomu, co jsme zažívali u velkých stúp. Byli jsme zklamaní a už to chtěli vzdát. V tom ale přišla myšlenka – co tak si stúpu vyrobit sami? No dobře, ale jak? To asi nemůže být jen tak. Vyslali jsme myšlenku a ona se začala docela rychle zhmotňovat.

 

Mezitím se ocitáme na severu Thajska.

Bylo asi půl druhé v noci a my seděli v nočním autobuse z Chiang Rai do Bangkoku. Bylo před námi 13 hodin v autobuse a vůbec se nám nechtělo spát. Začali jsme tedy studovat různé materiály ke stúpám, jak mají vypadat, jaké proporce, tvary, symbolika, význam…

WOW. Bylo toho spousta.

 

A začali jsme kreslit.

První nákres vznikl v telefonu, uprostřed noci během jízdy autobusem a vypadal nějak takto:

V Thajsku jsme se poznali s úžasnými lidmi, kteří nás neskutečně obohatili a navedli správným směrem. Byli jsme jim za to velmi vděční. Zanedlouho jsme měli přesný postup a návod, jak si vyrobit stúpu tak, aby byla skutečně funkční. Aby byla jako živá. Nejvíce informací jsme čerpali ze skript od Lámy Zopa Rinpoche, kde jsme našli instrukce ke stavbě samotné stúpy spolu s materiály a podklady, které musí stúpa obsahovat, aby z ní byla živá bytost. 

 

Po několika měsících v Asii jsme opět doma.

 

Podzim už je v plném proudu a blížící se zima je ideální období pro výrobu něčeho tak velkého. Zároveň jsme vybrali pro náš domov tibetský typ stúpy, který nás oslovil nejvíce. 

 

Pro každou zemi, kterou jsme v Asii navštívili, byla typická jiná architektura.

Tibetské stúpy nás však uchvátily natolik, že bylo rozhodnuto.

 

Pustili jsme se do toho.

 

Když jsme náš nákres z Thajska přenesli na papír do skutečné velikosti a doplnili symbolické ornamenty, řekli jsme si… tak toto netušíme, jak vyrobíme.

 

No posuďte sami :)

Ale začali jsme a to je důležité.

Vykročili jsme, udělali první krok a cesta se začala odkrývat sama. Zanedlouho stál na našem stole prototyp.

Trvalo to celých 5 měsíců, aby stúpa tak nějak vypadala.

Po dalším měsíci jsme dopilovali detaily, dořešili technickou funkčnost, dokončili vnější výzdobu a vypadalo to skutečně skvostně. Zůstávalo nám ještě to nejdůležitější. Plnění stůpy. Čím vlastně stúpu naplnit? Jak jsme se zmínili, díky textům, které sepsal Láma Zopa Rinpoche jsme měli přesný postup. Další měsíc nám tedy zabralo rolování posvátných manter na tibetské kadidlo a příprava ostatních předmětů, jako například sošky Buddhů, drahé kameny, mandaly, vyrobili jsme strom života, sehnali posvátné byliny, panenský písek, rýži, žlutou látku…

a nejsvětější relikvii, která oživuje duchovní předměty.

Za tu dobu jsme se dokonce naučili psát mantry v tibetštině :)

 Uffff to byla cesta.

Ale přátelé, můžeme říct, že to stálo za to.

Původně jsme plánovali vyrobit stúpu pouze pro sebe, domů. Avšak zájem začal být větší, než jsme čekali. Všimla si toho nejdříve rodina, potom známí, další známí, pak známí známých… a tak dále. Upřímně nás to potěšilo. Pociťovali jsme nesmírnou radost z toho, že i našim blízkým můžeme umožnit alespoň částečně zakusit pocity, jaké jsme prožívali  poprvé v Anuradhapuře.

Nyní máte tuto jedinečnou možnost i Vy a přímo u Vás doma.

 

Podrobněji o výrobě našich stúp píšeme na našem webu.

Kompletně celý proces výroby je ruční práce, bez použití jakýchkoliv strojů, za zvuku posvátných manter a vůně rituálních tyčinek.

Naše stúpa tak získává energii už při samotné výrobě.

 

.....

A co máme v plánu dál?

Je ještě před námi dalších sedm základních typů stúpy. Tu nejrozšířenější už však máme a pokud Vás nadchla stejně tak jako nás, jsme připraveni vyrobit ji se stejnou láskou a péčí i pro Vás.

 

Budeme se těšit :)

Luboš a Róbert

© 2018 by LPArt