top of page

Symbolika stúpy

Stúpa je velice komplexní ikonografický symbol buddhismu a každá její část představuje konkrétní aspekt cesty k osvícení. Základnu stúpy tvoři několikastupňový trůn nebo podstavec, který se nazývá "lví trůn". Nad ním se klene polokulovitá kopule stúpy, na ní sedí čtvercová schrána a horní část tvoří třináct disků, zakončených lotosovým slunečníkem, srpkem měsíce, slunečním kotoučem a drahokamem. Krátce poté, co Buddha Šákjamuni dosáhl parinirvány, bylo vztyčeno dvakrát osm stúp. První řada se nazývá stúpy probuzení osmi posvátných míst, která připomínají osm hlavních událostí Buddhova života. Druhou řadu tvoří osm velkých památečních stúp měst, které obsahují tělesné pozůstatky Buddhy, jež zústaly po jeho kremaci. Spolu se šířením buddhismu do dalších asijských zemí přibývaly i nové stylistické podoby stúpy.

V tibetské tradici se setkáváme s osmi stúpami symbolizujícími osm nejvýznamnějších událostí v životě Buddhy.

 

Struktura stúpy z vnějšího úhlu pohledu symbolizuje pět elementů, ze kterých je složen svět (země, voda, oheň, vzduch a samotný prostor, neboli éter).

Jednotlivé stupně symbolizují cestu k rozvinutí plného lidského potenciálu.

symbolika stupy

Základní rovina

základní rovina symbolizuje 10 pozitivních skutků těla, řeči a mysli.

Kliknutím na šipky zobrazíte symboliku jednotlivých

částí stúpy.

Tvar stúpy představuje tělo Buddhy, sedícího v meditační poloze.

Pět elementů (prvků), ze kterých je složen svět

Jako čisté prvky jsou země, voda, oheň, vzduch a éter (prostor) znázorňovány následujícími symboly: země žlutým čtvercem, voda modrým kruhem, oheň červeným trojúhelníkem, vzuch zelenou polokruhovou výsečí nebo srpkem, prostor rozpouštějící se bílou "kapkou". V případě trojrozměrného znázornění má prvek země podobu navrstvených žlutých krychlí, voda modré koule, červená kónická pyramida ztělesňuje oheň, zelená polokoule vzduch  a vypařující se kapka éter.

 

Ezotericky je prvek země vyjádřen žlutou sanskrtskou slabikou lam, voda modrou slabikou vam, oheň červenou slabikou ram, vzduch zelenou slabikou jam a prostor bílou slabikou húm.

 

Tyto prvky za života představují tělesnou stavbu (země), krev a šťávy (voda), teplo a povahu (oheň), dech (vzuch) a tělní otvory (éter).

stupa elementy
stupa elementy
bottom of page