top of page

Stúpa sjednocení

Stúpa smíru nebo stúpa sjednocení souvisí 

s roztržkami v sanze. Na počest smíru ve společenství byla postavena stúpa v Rádžgiru. 

Stúpa sjednocení, také někdy stúpa urovnání rozkolu v mnišské komunitě, která byla rozdělena nepřátelstvím jeho bratrance Dévadatty. Buddha sjednotil Sanghu ve Vénuvaně, v bambusovém háji v Rádžagrze a místní obyvatelé království Magadha na počest smíru postavili stúpu sjednocení. Harmonická stúpa je charakterizována čtyřmi osmiúhelníky s rovnými stranami. Symbolický význam je uveden pro čtyři úrovně osmiúhelníkových kroků, což je celkem třicet dva znaků dokonalosti Buddhy.

V tibetském stylu

tibetska stupa sjednoceni 1
tibetska stupa sjednoceni 2
tibetska stupa sjednoceni 3

Rozměry:

Celková výška      34,5 cm

Šířka základny      18 cm

Vnitřní objem        1 litr

Hmotnost:

Bez náplně cca   4,4 kg

Materiál:

Keramická hmota - umělý kámen

V asijském stylu

stupa sjednoceni 1
stupa sjednoceni 2
stupa sjednoceni 3
stupa sjednoceni 4
stupa sjednoceni 5
stupa sjednoceni 6
stupa sjednoceni 7
stupa sjednoceni 8
stupa sjednoceni 9
stupa sjednoceni 10
stupa sjednoceni 11
stupa sjednoceni 12
13

Rozměry:

Celková výška      37,5 cm

Šířka základny      18,2 cm

Vnitřní objem        1,25 litru

Hmotnost:

Bez náplně cca   4,4 kg

Materiál:

Keramická hmota - umělý kámen

Rádžagrha - místo usmíření

"Král Adžátašatru měl velmi divokého slona. Když Dévadatta slyšel, že do Rádžagrhy přijde Buddha, nechal slona utéci. Jak šel Buddha k městu, Dévadatta vyšel na terasu paláce, aby viděl, jak bude Buddha zabit, ale když se slon rozběhl na Buddhu, Osvícený ho několika slovy zkrotil a zuřivá bestie mu klečela u nohou". -Múlasarvástivádin Vinaja

Pro tuto zvláštní událost se Rádžagrha, kde Buddha zmařil několik Dévadattových pokusů ukládajících mu o život, stala jedním z osmi míst velkých zázraků. Dévadattovy se snahy o rozdělení sanghy a odvedení žáků na svoji stranu nezdařily. V Rádžagrze Buddha k sobě přitáhl mnoho dalších vynikajících žáků - patřil k nim Šáriputra, přední znalec abhidharmy, Maudgaljájana, který vynikal psychickou silou, a Mahákášjapa, velký asketa a první patriarcha dharmy. Zde Buddha i sangha strávili alespoň pět veršak, období dešťů, jež trvala vždy tři měsíce v roce. Už dlouho předtím byla Rádžagrha líčena v souvislosti s osmi velkými zázraky a město se pyšnilo tím, že v dějinách buddhismu bylo prvním domovem sanghy a místem mnoha Buddhových kázání.  

 

~ Posvátná místa Buddhismu [Holy places of the Buddha]

bottom of page