top of page

Stúpa vítězství

Hlavní tělo stúpy se vyznačuje třemi kruhovými schody, které symbolizují prodloužení Buddhova života o tři měsíce, na žádost jeho žáků.

Stúpa úplného vítězství (nebo také Stúpa dlouhého života), připomíná událost ve městě Vaišálí, kde si Buddha ve věku osmdesáti let prodloužil život o tři měsíce, na prosbu svých oddaných žáků. Na jeho počest, nebeské bytosti údajně postavily stúpu v tomto tvaru. Je charakteristická tím, že má jako jediná pouze tři kruhovité schody.

V tibetském stylu

tibetska stupa vitezstvi 1
tibetska stupa vitezstvi 2
tibetska stupa vitezstvi 3
tibetska stupa vitezstvi 4

Rozměry:

Celková výška      34,5 cm

Šířka základny      18 cm

Vnitřní objem        1 litr

Hmotnost:

Bez náplně cca   4,4 kg

Materiál:

Keramická hmota - umělý kámen

V asijském stylu

stupa vitezstvi 1
stupa vitezstvi 2
stupa vitezstvi 3
stupa vitezstvi 4
stupa vitezstvi 5
stupa vitezstvi 6
stupa vitezstvi 7
stupa vitezstvi 8
stupa vitezstvi 9

Rozměry:

Celková výška      37,5 cm

Šířka základny      18,2 cm

Vnitřní objem        1,25 litru

Hmotnost:

Bez náplně cca   4,4 kg

Materiál:

Keramická hmota - umělý kámen

Vaišálí - místo mnoha Buddhových kázání

Samotné Vaišálí bylo velmi krásným městem a obývali je lidé respektovaní v celé severní Indii pro svou lásku ke svobodě, mírumilovnost a prosperitu. Při své první návštěvě po osvícení Buddha ukončil velkou epidemii, která pustošila město, a získal si respekt a lásku lidu. Když navštívil Vaišálí podruhé, skupina opic pro něj vyhloubila bazén a nabídla mu k osvěžení med. Tato událost, vylíčená na basreliéfech v Bhárhutu, Sánčí a Gandháře, byla velkým divem, který učinil z Vaišálí poutní místo.

Na svých cestách Buddha Vaišálí často navštěvoval. Bódhisattvačarjanirdéšasútra uchovává zprávu o divech, které provázely jeden z Buddhových vstupů do městské zahrady, která se podobala pozemskému ráji - tak velká byla prosperita a elegance lidu Vaišálí. Buddha poznamenal, že takové město ještě neviděl, ani v nebi třiatřiceti bohů.

Vaišálí bylo místem mnoha Buddhových kázání včetně rozsáhlé Bhadrakalpikasútry. Také zde bydlel Vimalakírti, laik, který chápáním dharmy ohromil dokonce i velkého Mahákášjapu. Vaišálská kurtizána Ámrapálí se stala patronkou sanghy a darovala jí zahradu, Mangovníkový háj, jako místo pro odpočinek Buddhy a jeho učedníků. V oné zahradě to bylo takové, že po mnoha letech Buddha svým učedníkům řekl: "Na tomto místě musím vykonat poslední náboženský akt své pozemské dráhy", a prohlásil, že brzy vstoupí do parinirvány. Zde Buddha nastoupil poslední část své finální cesty. Po jeho parinirváně dostali Liččhaviové část Buddhových ostatků a umístili je do stúpy ve Vaišálí.

~ Posvátná místa Buddhismu [Holy places of the Buddha]

bottom of page