Stúpa vítězství

Hlavní tělo stúpy se vyznačuje třemi kruhovými schody, které symbolizují prodloužení Buddhova života o tři měsíce, na žádost jeho žáků.

Stúpa úplného vítězství (nebo také Stúpa dlouhého života), připomíná událost ve městě Vaišálí, kde si Buddha ve věku osmdesáti let prodloužil život o tři měsíce, na prosbu svých oddaných žáků. Na jeho počest, nebeské bytosti údajně postavily stúpu v tomto tvaru. Je charakteristická tím, že má jako jediná pouze tři kruhovité schody.

V tibetském stylu

tibetska stupa vitezstvi 1
tibetska stupa vitezstvi 2
tibetska stupa vitezstvi 3
tibetska stupa vitezstvi 4

Rozměry:

Celková výška      34,5 cm

Šířka základny      18 cm

Vnitřní objem        1 litr

Hmotnost:

Bez náplně cca   4,4 kg

Materiál:

Keramická hmota - umělý kámen

V asijském stylu

stupa vitezstvi 1
stupa vitezstvi 2
stupa vitezstvi 3
stupa vitezstvi 4
stupa vitezstvi 5
stupa vitezstvi 6
stupa vitezstvi 7
stupa vitezstvi 8
stupa vitezstvi 9

Rozměry:

Celková výška      37,5 cm

Šířka základny      18,2 cm

Vnitřní objem        1,25 litru

Hmotnost:

Bez náplně cca   4,4 kg

Materiál:

Keramická hmota - umělý kámen

Vaišálí - místo mnoha Buddhových kázání

Samotné Vaišálí bylo velmi krásným městem a obývali je lidé respektovaní v celé severní Indii pro svou lásku ke svobodě, mírumilovnost a prosperitu. Při své první návštěvě po osvícení Buddha ukončil velkou epidemii, která pustošila město, a získal si respekt a lásku lidu. Když navštívil Vaišálí podruhé, skupina opic pro něj vyhloubila bazén a nabídla mu k osvěžení med. Tato událost, vylíčená na basreliéfech v Bhárhutu, Sánčí a Gandháře, byla velkým divem, který učinil z Vaišálí poutní místo.

Na svých cestách Buddha Vaišálí často navštěvoval. Bódhisattvačarjanirdéšasútra uchovává zprávu o divech, které provázely jeden z Buddhových vstupů do městské zahrady, která se podobala pozemskému ráji - tak velká byla prosperita a elegance lidu Vaišálí. Buddha poznamenal, že takové město ještě neviděl, ani v nebi třiatřiceti bohů.

Vaišálí bylo místem mnoha Buddhových kázání včetně rozsáhlé Bhadrakalpikasútry. Také zde bydlel Vimalakírti, laik, který chápáním dharmy ohromil dokonce i velkého Mahákášjapu. Vaišálská kurtizána Ámrapálí se stala patronkou sanghy a darovala jí zahradu, Mangovníkový háj, jako místo pro odpočinek Buddhy a jeho učedníků. V oné zahradě to bylo takové, že po mnoha letech Buddha svým učedníkům řekl: "Na tomto místě musím vykonat poslední náboženský akt své pozemské dráhy", a prohlásil, že brzy vstoupí do parinirvány. Zde Buddha nastoupil poslední část své finální cesty. Po jeho parinirváně dostali Liččhaviové část Buddhových ostatků a umístili je do stúpy ve Vaišálí.

~ Posvátná místa Buddhismu [Holy places of the Buddha]

stupa mnoha dveri
vystava stup
stupa sestoupeni
stupa osviceni
vystava stup
stupa parinirvany
stupa zazraku
strom zivota
om ah hum
stupa mnoha dveri
stupa osviceni
lotosova stupa
stupa osviceni
lvi trun se slony
stupa osviceni
stupa osviceni
modlitebni praporky stupa
vyroba stup
Most ProTibet
ccc.jpg

© 2020 by LPArt